Kniha návštěv
Rádi bychom věděli co si myslíte o našich stránkách a našich produktech. Prosíme zanechte Váš komentář v této veřejné knize návštěv, kde můžete sdílet vaše názory s jinými návštěvníky.
Přidat komentář
Vaše názory
Janda
22.3.2017 6:28
Prosím o informaci kdy vydáte nový Lexikon BOZP od pana Karla Novotného. Já mám vynikající vydání z roku 2015. Bude letos nová verze této skvělé knihy?
Odpověď:
Dobrý den. Zatím neplánujeme tisk nového vydání, neboť nenastaly žádné velké změny, které by si to vyžadovaly.
Hana Martinát Loudinová
jednatelka
Olga Riegertová
21.3.2017 7:58
Dobrý den,
dnes jsem si přečetla dotaz č. 180 (týká se písemných pravidel pro bezpečné nakládání s NCHLaS) a dost mě zarazila odpověď na něj. Zákon č. 258/2000 Sb. již byl změněn a reaguje na novou terminologii z chemické legislativy. Rovněž je prodloužena perioda školení pro nakládání s vysoce toxickými látkami z jednoho na dva roky. Je to změněno zákonem č. 267/2015 Sb.s účinností od 1.12.2015!
Odpověď:
Dobrý den,
nějakým záhadným způsobem se do obchodního sdělení dostala odpověď z roku 2014, což znamená, že se jedná o odpověď dnes již neaktuální. Za tento nedostatek se omlouváme.
Zákon č. 258/2000 Sb. byl v roce 2015 novelizován, a to zákonem č. 267/2015 Sb. Zákon pozměnil i ustanovení § 44a, který se dotýká nakládání s chemickými látkami a směsmi, ale jeho smysl a podstata se nemění. Novela reagovala zejména na změnu v chemické legislativě, kdy již, pro klasifikaci nebezpečných vlastností, platí pouze Nař. EKa EP č. 1272/2008 (CLP). To má za následek i změnu terminologie a označování chemických látek a směsí.
Zákon, v jeho novelizované podobě, trochu komplikovaně, použil legislativní zkratky, takže pod pojem CHLS "vysoce toxické" zahrnuje i CHLS klasifikované dle CLP jako akutně toxické kategorie 1 a 2. Zde je stále povinnost zajistit školení "osobou odborně způsobilou", jejíž odborná způsobilost je definována v § 44b téhož zákona. Doklad o školení se uchovává minimálně 3 roky, periodicita školení byla prodloužena na "minimálně jednou za 2 roky" - dříve byla minimální lhůta jednoletá. U ostatních nebezpečných vlastností není odborná způsobilost školitele definována, školení probíhá v režimu Zákoníku práce, tak jak bylo uvedeno v původní odpovědi.
Beze změny zůstala i povinnost podnikatelského subjektu zpracovat tzv. "pravidla" pro látky definovaných vlastností, jejich okruh zůstal stejný, pouze je třeba se vypořádat s novou terminologií. Dříve byla tato povinnost v odst. 10, nyní je to odstavec č. 7.
Pro přehled jde o tyto vlastnosti:
Akutní toxicita kategorií 1, 2, a 3, žíravost kategorií 1A, 1B, 1C, karcinogenita, mutagenita, reprodukční toxicita v kategoriích 1A, 1B, specifická orgánová toxicita při jednorázové expozici (STOT SE) a opakované expozici (STOT RE) v kategorii 1.
Není jednotný přístup KHS, zda aktualizovaná pravidla znovu předkládat k projednání orgánu ochrany veřejné zdraví. Někde to chtějí, někde nikoliv. Vzhledem k tomu, že "tělo" pravidel, tj. zejména postup při poskytování první pomoci, popř. postup při nehodě, se nemění, změní se grafická podoby symbolu nebezpečnosti a doprovodné údaje (místo R/S vět jsou H/P věty), se jeví nové předkládání jako nadbytečné. Bohužel jednotný postup KHS nemají.
Závěrem zdůrazňujeme, že novela zákona č. 258/2000 Sb., která vyšla pod číslem 267/2015 Sb. nebyla poslední novelou tohoto zákona. Poslední novela zákona č. 258/2000 Sb. vyšla pod číslem 298/2016 Sb.
Ještě jednou se omlouváme za zveřejnění zastaralé odpovědi na dotaz a věříme, že nám zachováte přízeň.
S přáním hezkého dne
Mgr. Marcela Dobřanská
manažerka programu SIB-LEX
Jiří Rajm
22.2.2017 12:32
Dobrý den.
V minulém týdnu jsem se zúčastnil přípravného kurzu a závěrečné zkoušky v prevenci rizik.
Kurz se konal v Českých Budějovicích. Vše bylo tzv. pod jednou střechou, tedy školící místnost, ubytování i stravování. Organizačně vše naprosto bezchybně připraveno a za to velký dík manažerce kurzu p. Petře Rašovské.
Samozřejmě poděkování i pro lektora s velkým "L" pana Mgr. Bráchu.
M.K.
17.2.2017 10:42
Dobrý den, jsem osoba odborně způsobilá v prevenci rizik. Od jedné společnosti mi byla nabídnuta akreditovaná zkouška na odbornost Technik BOZP.
Myslíte, že bych si toto zvýšení kvalifikace měl dodělat? Ptám se, protože je to dost drahé, zda to v praxi upotřebím.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste složil zkoušku u organizace akreditované Ministerstvem práce a sociálních věcí a jste osoba odborně způsobilá k zajišťování úkolů v prevenci rizik podle zákona č. 309/2006 Sb. (OZO v PREV) máte nejvyšší potřebou kvalifikaci pro výkon činnosti na úseku prevence rizik.
Pro vás by tato zkouška byla naprosto zbytečná. Zkouška technik BOZP je určena především pro uchazeče z úřadů práce a pro uchazeče, kteří nesplňují kvalifikační požadavky pro zkoušku z odborné způsobilosti, tzn. min. středoškolské vzdělání a 3 roky praxe. Výkon činnosti technika BOZP je omezen. Jedná se v podstatě o pomocníka odborně způsobilé osoby.
Další závažnou věcí je, že zkoušku by mělo přecházet vzdělávání. Technikem BOZP se nestanete za 2 dny. Pokud se jedná o uchazeče z úřadu práce, měli by absolvovat kurz s akreditací MŠMT. Časová dotace pro akreditovaný kurz technik BOZP činí 150 hodin. Pak následuje zkouška u autorizované osoby. Například ROVS pro Technika BOZP pořádá kvalitní třítýdenní přípravný kurz, který není jen přípravou pro získání osvědčení. Účastník tam získá i cenné znalosti a dovednosti, do profesního života pak dostane množství materiálů včetně software SIB-LEX. Více například zde:https://www.rovs.cz/kurzy/prevence-rizik/technik-bozp-pardubice_k744
Aby se na zkoušku Technik BOZP nehlásily omylem OZO v PREV, tak by v seriózní nabídce měla být uvedena zřetelná informace, že pro ně tato zkouška není určena. Tak jako je tomu například u ROVS kde je v pozvánce uvedeno: „Tato zkouška není určena pro držitele Osvědčení o odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik podle zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění.“
Více například zde: https://www.rovs.cz/zkousky/prevence-rizik/zkouska-technik-bozp-39-004-m-brno_e574
Pokud tedy jste držitelem osvědčení o odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik podle zákona č. 309/2006 Sb. je pro vás důležité jen to, abyste si pohlídal platnost osvědčení, která je 5 let. Pak musíte absolvovat periodickou zkoušku. Opět u akreditované organizace.
Pokud budete chtít odpověď ještě upřesnit, prosím, kontaktujte mne.
Mgr. Marcela Dobřanská
Pavel Kubík
13.2.2017 18:42
Dobrý den,
v minulém týdnu jsem v příjemném prostředí hotelu Horal v Rožnově pod Radhoštěm vykonal periodickou zkoušku KOO BOZP na staveništi. Nemalou měrou k tomuto mému úspěchu přispěla bezchybná organizace ze strany ROVSu, jmenovitě paní Ireny Němcové, a lektora pana Ing. Lukáše Petíka, který svým dílem přispěl k vyjasnění legislativy, plánu BOZP ad.
Ještě jednou všem velké díky a pokud budu vykonávat další periodickou zkoušku, tak zvolím jistě ROVS.
Pavel KUbík
Tomáš Hejzlar
10.2.2017 14:11
Dobrý den,
Chtěl bych moc poděkovat za perfektní přístup pracovníků ROVS při realizaci kurzu a zkoušek Koordinátora BOZP na staveništi. Jmenovitě děkuji paní Němcové za skvělou organizaci, přípravu a s paní Knorovou mi byly silnou oporou :) :) :) Ing. Petík s námi na přípravném kurzu prošel vše potřebné a pomohl nám rozkrýt souvislosti :)
Díky Vám všem.
Tomáš Hejzlar
Šebesta
23.1.2017 19:13
Dobrý den,
používám k vytápění budovy plynový kotel Supermicka, typ SMC 30SE-R, výkon kotle 29,5 kW. Mám podle nějakého předpisu povinnost pravidelně měřit a zaznamenávat hodnoty CO?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Bohužel pro tento typ kotle jsme nikde nebyli schopni nalézt technickou dokumenci nebo návod k obsluze a nejsme tedy schopni odpovědět.
Pokud můžete zašlete nám prosím e-mailem bližší technickou specifikaci vašeho kotle a my zajistíme odpověď.
Jiří S.
20.1.2017 7:06
Dobrý den.
Může se stát z člověka bez maturity OZO v prevenci rizik a tedy technik BOZP když nemá maturitu a zda se bez maturity dostane do kurzu a ke zkoušce?
Pokud by se takovýto člověk bez maturity dostal ke zkouškám a zkoušky by zdárně zakončil byla by tato zkouška vůbec platná? V souvislosti potom pro výkon těchto funkcí?
Ptám se pro případ výkonu technika PO a OZO v prevenci rizik pro výkon technika BOZP a PO bez maturitní zkoušky u případného zaměstnavatele.
Ještě by mne zajímalo zda a jaké zkoušky podstupují dobrovolní hasiči pokud nějaké zkoušky dělají a zda takový dobrovolný hasič může dělat požární dozor? Obce si zvou na pořádání větších akcí (např. pálení čarodějnic) dobrovolné hasiče, ale bohužel byl jsem svědkem něčeho co by dobrovolný hasič udělat neměl z hlediska PO. Co by měl např. doložit obecnímu úřadu za dokument, že může tento požární dozor vykonávat, aby byl za tento dozor plně zodpovědný, aby bylo úředně vše dle předpisů a následně nebyla popotahována obec?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
v první řadě je třeba si uvědomit, že se jedná o dva odlišné pojmy – bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) a požární ochrana (PO). U BOZP pak dále existují dvě funkce - Technik BOZP a Osoba odborně způsobilá k zajišťování úkolů v prevenci rizik (dále je OZO v prevenci rizik).
Co se týká OZO v prevenci rizik - člověk bez maturity může absolvovat kurz, ale v žádném případě SE NEDOSTANE ke zkoušce. Kdo nedoloží kvalifikační předpoklady, čili vzdělání a praxi, zkoušku nemůže vykonat a nemůže tedy ani získat Osvědčení o odborné způsobilosti.
Jinak tomu je u zkoušky Technik BOZP. Zkouška u autorizované osoby je určena pro uchazeče s ukončeným základním vzděláním. Po úspěšném absolvování zkoušky uchazeč získává profesní kvalifikaci Technik BOZP (kód 39-004-M) a může provádět úkoly, které uvádí národní soustava kvalifikací. Technik BOZP však není osobou odborně způsobilou k zajišťování úkolů v prevenci rizik ve smyslu zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění.
Jinak je tomu u požární ochrany. Pokud by chtěl někdo absolvovat kurz a zkoušku technik PO nebo osoba odborně způsobilá v oboru PO; zde není podmínka mít ukončené středoškolské vzdělání s maturitou.
Co se týká Vaší otázky na dobrovolné hasiče – je mi líto, ale na váš dotaz neumím odpovědět. Doporučuji vám obrátit se na oficiální informační server sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, www.dh.cz, kde na váš dotaz jistě kvalifikovaně odpoví.
Přeji hezký den.
Mgr. Marcela Dobřanská
Ing. Radomír Nečas
12.12.2016 15:28
Krásný dobrý den,
Po opadnutí emocí z vykonané zkoušky, bych chtěl doplnit a rozšířit své předcházející skromné hodnocení ze dne 6.12.2016
Jsem velice rád a je mi ctí, že jsem se mohl setkat jak s kolektivem lektorů vedeného osobností Mgr. Bráchy, který svým odborným a lidským přístupem dokázal zaujmout účastníky kurzu a motivovat je k přemýšlení o přednášených tématech a to v právním i profesním náhledu do všech oblastí BOZP a tak i s osobou garančního manažera kurzů sl. Nikolou Pancnerovou, které patří veliký dík za vytvoření přátelské atmosféry jak v průběhu přípravného kurzu tak i v profesionální přípravě a průběhu konečných zkoušek. Jsem příslušníkem starší generace, který za svůj život prošel již nejedním školením a kurzem z různých oblastí profesního života a z tohoto důvodu se odvážím říct a doufám oprávněně, že kurs prevence rizik, který jsem nyní absolvoval je vůbec jedním z nejlepších a současně i nejdůležitějším, kloubící doposud nabyté zkušenosti ze všech oblastí profesního i běžného života pro jejich další využití a zkvalitnění pracovních a životních podmínek.
Jak jsem již uvedl a dovolím si opakovaně vyzvednout příkladné odborné, profesionální a lidské kvality jmenovaných Mgr. Bráchy a sl. Pancnerové a současně se těším na budoucí setkání při rozšiřování znalostí a vědomostí v dané problematice.
Ing. Radomír Nečas
6.12.2016 9:38
Dobrý den,
chtěl bych touto cestou poděkovat týmu Vaší pobočky ROVS Brno za profesionální přípravu a provedení Základního třítýdenního přípravného kurzu prevence rizik včetně vykonání zkoušky z odborné způsobilosti k zajišťováním úkolů v prevenci rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci dne 2.12.2016.
Zvláště bych chtěl vyjádřit poděkování manažerce kurzu sl. Nikole Pancnerové za vstřícný přístup k účastníkům kurzu a vytvoření příznivých podmínek pro výuku, studium a vykonání závěrečné zkoušky.
Ing. Radomír Nečas