Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookies. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.

VIBRACE

ODHAD ZÁTĚŽE VIBRACEMI

V praxi se setkáváme s požadavkem, zda měřit nebo neměřit zátěž vibracemi pracovníka pro kategorizaci práce. Zákonem je požadováno měření akreditovanou laboratoří.

Pro ODHAD zátěže vibracemi můžeme použít tyto postupy:

1. postup:

V případě, že nemáme jakékoli výsledky měření pro daná pracoviště nebo profese, můžeme použít příklady prací (profesí) v programu „Kategorizace prací“. Návrh je zpracován na základě číselníku profesí (KZAM) a pravděpodobnosti výskytu škodlivých faktorů.

Platí pro odhad vibrací přenášených na ruce i pro odhad celkových vibrací působících na pracovníka.

2. postup:

ODHAD VIBRACÍ PŘENÁŠENÝCH NA RUCE

V případě, že máme sestavený časový snímek doby práce pracovníka na jednotlivých pracovištích, a známe hodnoty vibrací při jednotlivých činnostech v závislosti na časech (např. z předchozích nebo obdobných měření nebo návodů nástrojů a nářadí), můžeme pro odhad zátěže vibracemi použít následujícího výpočtu, vycházejícího z ČSN EN ISO 5349 Vibrace – Měření a hodnocení expozice vibracím přenášeným na ruce:

!!!upozornění!!!
při zadávání desetinných čísel je nutno použít "desetinnou tečku" místo "desetinné čárky"

LAi [db] T [min] T [%]
Celkem
 
Vypočítat

Vysvětlivky:

V návodech výrobce je uvedená hodnota vibrací nářadí a nástrojů zrychlením v m.s-2. Pro přepočet na hodnotu v dB použijeme následující výpočet:

zrychlení [m.s-2] hladina [re10-6m.s-2]
Vypočítat

Pro výpočet teoretické bezpečné doby použití nástroje nebo nářadí za 8 hodinovou prací dobu můžeme použít následující výpočet:

Měřením zjištěná hodnota vibracíLi = dB re 10-6 m.s-2
Bezpečná doba použití za 8 hodinovou směnuT = min
Vypočítat

3. postup:

ODHAD CELKOVÝCH VIBRACÍ (měření v jednotlivých osách)

V případě, že máme sestavený časový snímek doby práce pracovníka na jednotlivých pracovištích, a známe hodnoty vibrací při jednotlivých činnostech v závislosti na časech (např. z předchozích nebo obdobných měření) v jednotlivých osách měření (x, y, z), můžeme pro odhad zátěže vibracemi použít následujícího výpočtu, vycházejícího z ČSN ISO 2631 Vibrace a rázy – Hodnocení expozice člověka celkovým vibracím:

LAx [db] LAy [db] LAz [db] LAi [db] T [min] T [%]
Celkem
 
Vypočítat

Vysvětlivky:

4. postup:

ODHAD CELKOVÝCH VIBRACÍ

V případě, že máme sestavený časový snímek doby práce pracovníka na jednotlivých pracovištích, a známe hodnoty celkových vibrací při jednotlivých činnostech v závislosti na časech (např. z předchozích nebo obdobných měření), můžeme pro odhad zátěže vibracemi použít následujícího výpočtu, vycházejícího z ČSN ISO 2631 Vibrace a rázy – Hodnocení expozice člověka celkovým vibracím:

LAi [db] T [min] T [%]
Celkem
 
Vypočítat

Vysvětlivky:

Závěr:

V případě, že bychom chtěli výsledky použít pro jednání o kategorizaci, musíme se předem domluvit s příslušným pracovištěm orgánu ochrany veřejného zdraví (KHS), zda námi vypočtené výsledky mohou být použity jako podklad pro kategorizaci prací. Musíme vždy uvést, z jakých podkladů jsme při výpočtu vycházeli (protokoly s příslušnými hodnotami) a jakou metodu jsme použili.

Pro Rožnovský vzdělávací servis zpracovali a mnoho úspěchů při zpracování Vám přejí: „hygienik“ a Jiří Kocián